National

Full List of 130 MPs to be sworn-in on today (Wednesday)

Today marks the third day of the swearing in of the 11th parliament and by the end of Day two of the swearing in yesterday, a total of 265 MPs have so far taken oath (for the two days). 

Today the event has resumed with various notable MPs taking oath among them are; the new Woman MP for Bugweri District, Hon Rachel Magoola, a famous musician with Uganda’s oldest band, the Afrigo Band, Shamim Malende, Paul Lutamaguzi among others.

Below is the full list of 131 MPs swearing in on Wednesday;

  1. LUGOLOOBI AMOS NTENJERU COUNTY NORTH KAYUNGA NRM
  2. LUKWAGO JOHN PAUL MPALANYI KYOTERA COUNTY KYOTERA DP
  3. LUKYAMUZI DAVID KALWANGA BUSUJJU COUNTY MITYANA NUP
  4. LUMU RICHARD KIZITO MITYANA COUNTY SOUTH MITYANA DP
  5. LUTAAYA GEOFREY KAKUUTO COUNTY KYOTERA NUP
  6. LUTTAMAGUZI SEMAKULA PAULSON KASANA NAKASEKE SOUTH COUNTY NAKASEKE DP
  7. LWANGA JIMMY NJERU MUNICIPALITY BUIKWE NUP
  8. MACHO GEOFREY BUSIA MUNICIPALITY BUSIA INDEPENDENT
  9. MAGOGO MOSES HASSIM BUDIOPE EAST COUNTY BUYENDE NRM
  10. MAGOLO JOHN FAITH BUNGOKHO COUNTY NORTH MBALE NRM
  11. 11.MAGOOLA RACHEL MIRIEL DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUGWERI NRM
  12. MAKHOHA MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAMAYINGO INDEPENDENT
  13. MALENDE SHAMIM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAMPALA NUP
  14. MAMAWI JAMES ADJUMANI EAST COUNTY ADJUMANI NRM
  15. MANENO ZUMURA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OBONGI NRM
  16. MASABA KARIM INDUSTRIAL DIVISION MBALE CITY INDEPENDENT
  17. MASIKA APOLLO NAMISINDWA COUNTY NAMISINDWA NRM 18.MASIKO N. HENRY UPDF REPRESENTATIVE
  18. MATOVU CHARLES BUSIRO COUNTY SOUTH WAKISO NUP
  19. 20.MAWANDA MICHAEL MARANGA IGARA COUNTY EAST BUSHENYI NRM
  20. 21.MAYANJA ALLAN NAKASEKE CENTRAL COUNTY NAKASEKE NUP
  21. MBABAZI JANEPHER KYOMUHENDO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAGADI NRM
  22. MBABAZI PASCAL BUWEKULA COUNTY MUBENDE NRM
  23. MBADI MBASU WILSON UPDF REPRESENTATIVE
  24. 25.MBAYO ESTHER MBULAKUBUZA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LUUKA NRM
  25. MBOIZI ARTHUR WAAKO BUDAKA COUNTY BUDAKA INDEPENDENT
  26. MBWATEKAMWA GAFFA IGARA COUNTY WEST BUSHENYI NRM
  27. MIGADDE ROBERT NDUGWA BUVUMA ISLANDS COUNTY BUVUMA NRM
  28. MODOI ISAAC LUTSESHE COUNTY BUDUDA NRM
  29. MORIKU JOYCE KADUCU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MOYO NRM
  30. MPINDI BUMALI PWD REPRESENTATIVE INDEPENDENT
  31. MPUUGA MATHIAS NYENDO-MUKUNGWE DIVISION MASAKA CITY NUP
  32. 33.MUGABE DONONZIO KAHONDA RUHINDA SOUTH COUNTY MITOOMA NRM
  33. MUGABI MUZAALE MARTIN KISULE BUZAAYA COUNTY KAMULI NRM
  34. MUGABI SUSAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUVUMA NUP
  35. MUGEMA PETER IGANGA MUNICIPALITY IGANGA INDEPENDENT
  36. MUGIRA JAMES UPDF REPRESENTATIVE
  37. MUGISA MARGARET MUHANGA FORT PORTAL NORTH DIVISION FORT PORTAL CITY NRM
  38. MUGOLE MAUKU DAVID STEPHEN KABWERI COUNTY KIBUKU NRM
  39. MUGUMYA CLARE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ISINGIRO NRM
  40. MUHEESI ABAHO JENIFER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAZO NRM
  41. 42.MUHINDO HAROLD TONNY BUKONZO COUNTY EAST KASESE FDC
  42. MUHOOZI R. DAVID UPDF REPRESENTATIVE
  43. MUHUMUZA DAVID MWENGE COUNTY NORTH KYENJOJO NRM
  44. MUHWEZI JIM KATUGUGU RUJUMBURA COUNTY RUKUNGIRI NRM
  45. MUKASA ALOYSIUS TALTON GOLD RUBAGA DIVISON SOUTH KAMPALA NUP
  46. 47.MUKASA JULIUS OPONDO BUJUMBA COUNTY KALANGALA INDEPENDENT
  47. MUKHAYE MIRIAM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MBALE INDEPENDENT
  48. MULIMBA JOHN SAMIA-BUGWE COUNTY NORTH BUSIA NRM
  49. MUSA NOAH KOBOKO NORTH COUNTY KOBOKO INDEPENDENT
  50. MUSANA ERIC BUYAGA EAST COUNTY KAGADI INDEPENDENT
  51. MUSASIZI HENRY ARIGANYIRA RUBANDA COUNTY EAST RUBANDA NRM
  52. 53.MUSEVENI WILLIAM BUWEKULA SOUTH COUNTY MUBENDE INDEPENDENT
  53. MUSHEMEZA ELIJAH DICKENS SHEEMA COUNTY SOUTH SHEEMA INDEPENDENT
  54. 55.MUSHERURE SHARTS NAYEBARE KUTESA MAWOGOOLA NORTH COUNTY SSEMBABULE INDEPENDENT
  55. MUSILA JOHN BUBULO EAST COUNTY NAMISINDWA INDEPENDENT
  56. MUSINGUZI YONA NTUNGAMO MUNICIPALITY NTUNGAMO NRM
  57. MUTASINGWA DIANA NANKUNDA KAGYENYI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUIKWE NRM
  58. MUTEBI NOAH WANZALA NAKASONGOLA COUNTY NAKASONGOLA NRM
  59. MUTEMBULI YUSUF BUNYOLE EAST COUNTY BUTALEJA NRM
  60. 61.MUTIWA GEOFREY ERIC BUNYOLE WEST COUNTY BUTALEJA NRM
  61. 62.MUTONO PATRICK LODOI BUTEBO COUNTY BUTEBO NRM
  62. MUTUMBA ABDUL KIBOGA WEST COUNTY KIBOGA NRM
  63. MUTUUZO PEACE REGIS DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUNYANGABU NRM
  64. 65.MUWANGA KIVUMBI MUHAMMAD BUTAMBALA COUNTY BUTAMBALA NUP
  65. 66.MUWUMA MILTON KALULU KIGULU COUNTY SOUTH IGANGA NRM
  66. MWESIGWA ROBERT RUKAARI MBARARA NORTH DIVISION MBARARA CITY NRM
  67. MWIJUKYE FRANCIS BUHWEJU COUNTY BUHWEJU FDC
  68. MWINE MPAKA RWAMIRAMA MBARARA SOUTH DIVISION MBARARA CITY NRM
  69. NABAGABE KALULE FLAVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KASSANDA NUP
  70. 71.NABBANJA ROBINAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAKUMIRO NRM
  71. NABUKEERA HANIFA HUSSEIN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MUKONO NUP
  72. 73.NABUKENYA BRENDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LUWEERO NUP
  73. 74.NAFUNA-MULONI IRENE MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BULAMBULI NRM
  74. NAIGAGA MARIAM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAMUTUMBA NRM
  75. NAJJUMA SARAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKASEKE NRM 77.NAKABUYE JULIET KAKANDE WOMAN REPRESENTATIVE MASAKA CITY NUP
  76. NAKADAMA RUKIA ISANGA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MAYUGE NRM
  77. 79.NAKATO MARY ANNET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUYENDE INDEPENDENT
  78. 80.NAKAYENZE CONNIE GALIWANGO WOMAN REPRESENTATIVE MBALE CITY INDEPENDENT
  79. 81.NAKAZIBWE HOPE GRANIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MUBENDE NRM
  80. 82.AKIMULI HELEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALANGALA NUP
  81. 83.NAKUT FAITH LORU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAPAK NRM
  82. 84.NAKWANG CHRISTINE TUBO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAABONG NRM
  83. NALULE ASHA AISHA KABANDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUTAMBALA NUP
  84. NALUYIMA BETTY ETHEL DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE WAKISO NUP
  85. 87.NAMANYA NABOTH RUBABO COUNTY RUKUNGIRI FDC
  86. 88.NAMBESHE JOHN BAPTIST MANJIYA COUNTY BUDUDA NUP
  87. 89.NAMBOOZE TEDDY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MPIGI NUP
  88. NAMUGANZA PERSIS PRINCESS BUKONO COUNTY NAMUTUMBA NRM
  89. 91.NAMUGGA GORRETH MAWOGOOLA COUNTY SOUTH SSEMBABULE NUP
  90. 92.NAMUJJU CISSY DIONIZIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LWENGO NRM
  91. NAMUKUTA BRENDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALIRO NRM
  92. NAMUTAAWE JOAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MASAKA INDEPENDENT
  93. 95.NAMUYANGU KACHA JENIPHER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBUKU NRM
  94. 96.NANDAGIRE CHRISTINE NDIWALANA BUKOMANSIMBI NORTH COUNTY BUKOMANSIMBI NUP
  95. 97.NANDALA MAFABI NATHAN JAMES BUDADIRI COUNTY WEST SIRONKO FDC
  96. 98.NANDUTU AGNESS DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUDUDA INDEPENDENT
  97. 99.NANGOLI GERALD ELGON NORTH COUNTY BULAMBULI NRM
  98. NANTABA IDAH ERIOS DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAYUNGA INDEPENDENT
  99. 101.NANTONGO FORTUNATE ROSE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYOTERA DP
  100. NANYONDO VERONICA NAMAGANDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKOMANSIMBI NUP
  101. NATUKUNDA MIDIUS DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUKUNGIRI NRM
  102. NATUMANYA FLORA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIKUUBE NRM
  103. NAYEBALE SYLVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE GOMBA NRM
  104. NDEEZI ALEX PWD REPRESENTATIVE NRM
  105. NDYOMUGYENYI ROLAND RUKIGA COUNTY RUKIGA INDEPENDENT
  106. NEBANDA ANDIRU FLORENCE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUTALEJA NRM
  107. NEKESA VICTOR UPDF REPRESENTATIVE
  108. NGOMPEK LINOS KIBANDA NORTH COUNTY KIRYANDONGO NRM
  109. NGOYA JOHN BOSCO BOKORA COUNTY NAPAK NRM
  110. NINKUSIIMA JOHN PAUL IBANDA COUNTY SOUTH IBANDA NRM
  111. NINSIIMA BOAZ KASIRABO KOOKI COUNTY RAKAI NRM
  112. NIRINGIYIMANA JAMES RUUGI KABERUKA KINKIZI COUNTY WEST KANUNGU NRM
  113. NIWAGABA WILFRED NDORWA COUNTY EAST KABALE INDEPENDENT
  114. NIYONSABA ALEX BUFUMBIRA COUNTY SOUTH KISORO NRM
  115. NKUNYINGI MUWADA KYADONDO COUNTY EAST WAKISO NUP
  116. NKWASIIBWE ZINKURATIRE HENRY RUHAAMA COUNTY NTUNGAMO NRM
  117. NSAMBA PATRICK OSHABE KASSANDA COUNTY NORTH KASSANDA NUP
  118. NSANJA PATRICK KAYONGO NTENJERU COUNTY SOUTH KAYUNGA INDEPENDENT
  119. NSEGUMIRE MUHAMAD KIBEDI MITYANA COUNTY NORTH MITYANA NRM
  120. NSEREKO MUHAMMAD KAMPALA CENTRAL DIVISION KAMPALA INDEPENDENT
  121. NSIBAMBI YUSUF MAWOKOTA COUNTY SOUTH MPIGI FDC
  122. NSUBUGA PAUL BUSIRO COUNTY NORTH WAKISO NUP
  123. NYAKATO ASINANSI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE HOIMA CITY FDC
  124. NYAKATO DOROTHY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KITAGWENDA NRM
  125. NYAKIKONGORO ROSEMARY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SHEEMA NRM
  126. NYAMUTORO PHIONA YOUTH REPRESENTATIVE FEMALE NRM
  127. NYANGWESO DENIS SAMIA-BUGWE CENTRAL COUNTY BUSIA INDEPENDENT
  128. NYEKO DERRICK MAKINDYE DIVISION EAST KAMPALA NUP
  129. NYIRABASHITSI SARAH MATEKE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KISORO NRM
  130. NYONGORE ENOCK NAKASEKE NORTH COUNTY NAKASEKE NRM

Do you have a story in your community or an opinion to share with us: You can send us a hint on: [email protected] Or Click Here join the Daily Express WhatsApp Group to stay upto-date.

Comments
To Top
Translate »